Maria Akatemia ry

Maria Akatemia ry / Maria Akademi rf on vuonna 2006 perustettu asiantuntija- ja kansalaisjärjestö. Työskentelemme yksilön ja yhteisön hyvinvoinnin eteen tekemällä aktiivista vaikuttamistyötä sekä tarjoamalla matalan kynnyksen toimintaa.

Ydinosaamistamme ovat ehkäisevä väkivaltatyö, yhteisöosaaminen sekä sukupuoli- ja sukupolvitietoisuus. Toimintamme kohderyhmiä ovat omasta ja yhteisön hyvinvoinnista kiinnostuneet yksityishenkilöt, ammattilaiset ja yhteisöt. Tarjoamme toimintaa, tukea, osallisuutta ja osaamista.

Missiomme on ihmisyyttä arvostavan kulttuurin vaaliminen ja vahvistaminen ja visiona on lisääntynyt tietoisuus ihmisenä olemisen käsikirjoituksesta.  

Rakennamme tulevaisuutta, joka vahvistaa 

  • Ihmisen kasvua ja inhimillistä pääomaa  
  • Väkivallattomuutta 
  • Hyvinvointiasennetta ja toivoa 
  • Kestävää kehitystä: sosiaalinen, kulttuurinen, ekologinen ja taloudellinen kestävyys 
  • Inhimillistä digitalisaatiota 

Maria Akatemialla on toimistot Helsingissä (Fredrikinkatu 29 A) ja Tampereella (Salhojankatu 42).


Palvelemme kielillä

Suomi, Ruotsi, Englanti

Toimiala

Muu, Muut yhdistykset, Yleisen terveyden ja hyvinvoinnin yhdistykset

Teemat

hyvinvoinnin ja terveyden edistäminen, mielenterveys

Avainsanat

ajankohtaista, ammatillinen koulutus, asiantuntijat, väkivallan ehkäisy, ennaltaehkäisevä toiminta, henkinen hyvinvointi, sukupuoli, seniorit, naiset, vanhemmuuden tuki, äitiys, lapsiperheet

Kohderyhmä

ammattilaiset ja asiantuntijat, kaikille, naiset

Ikäryhmä

aikuiset (30-62 v.), nuoret aikuiset (18-29 v.), ikäihmiset (63-79 v.)

Osoitteet

  • Postiosoite

    Fredrikinkatu 29 A 3. krs, 00120 Helsinki

Yhteystiedot

Kotikunta: Helsinki
Sähköposti:
toimisto@maria-akatemia.fi
Puhelin: 09 7562 2250

Lisätietoa verkossa

www.maria-akatemia.fi

Naisenväkivalta.fi

Keijun Varjo

Twitter
Facebook
Instagram

Toiminta-alue

Valtakunnallinen

Postiosoite

00120 Helsinki, Suomi

Henkilöt

Airikkala, Eeva

Toiminnanohjaaja, Helsinki

p. 050-5468383
s. eeva.airikkala@omakamu.fi

Andersson, Emma

Projektipäällikkö (työelämähanke)

s. emma.andersson@syopapotilaat.fi

Anttonen, Minna

Toiminnanjohtaja

s. minna.anttonen@syopapotilaat.fi

Bergman, Mari

Työelämäkoordinaattori (työelämähanke)

s. mari.bergman@syopapotilaat.fi

Eisen, Erika-Evely Ee

järjestösihteeri (vapaaehtoistoiminta, opastukset ja koulutukset, tapahtumat, materiaalit)

p. 0505708317
s. ee.eisen@tunnerintasi.fi

Herala, Anu

Puheenjohtaja

s. sellayhdistys@gmail.com

Herala, Jori

Varapuheenjohtaja

Hänninen, Annaleena

järjestöassistentti

p. 044 201 2230
s. ​annaleena.hanninen(at)huoma.fi

Jolla, Piia

aluetyön suunnittelija (Oulu)

p. 0400 921 574
s. piia.jolla@cp-liitto.fi

Järvenranta, Katri

sihteeri

Kalajanniska, Sanna

toiminnanjohtaja

p. 050 304 3332
s. sanna.kalajanniska(at)huoma.fi

Kalajanniska, Sanna

toiminnanjohtaja

p. 050 304 3332
s. sanna.kalajanniska[at]huoma.fi

Kantanen, Terhi

kriisi- ja vapaaehtoistyön koordinaattori

p. 050 401 3320
s. terhi.kantanen(at)huoma.fi

Kantanen, Terhi

kriisi- ja vapaaehtoistoiminnan koordinaattori

p. 050 401 2230
s. terhi.kantanen[at]huoma.fi

Kauppinen, Tanja

Tukipuhelimen hoitaja

Kujala, Laura

Koordinaattori, Hämeenlinna

p. 050 3400134
s. laura.kujala@hameensetlementti.fi

Kukkonen, Pertti

Toiminnanjohtaja

p. 044 562 9801
s. pertti.kukkonen@autalasta.fi

Lahti, Susanna

Hallituksen jäsen

Liljeström, Marketta

Työelämäkoordinaattori (työelämähanke)

s. marketta.liljestrom@syopapotilaat.fi

Oikarinen, Hanna

Projektisuunnittelija

p. 044 5620011
s. hanna.oikarinen@autalasta.fi

Partanen, Merja

aluetyön suunnittelija (Kuopio)

p. 040 575 3022
s. merja.partanen@cp-liitto.fi

Peltonen, Hannele

Viestinnän erityisasiantuntija (potilasoppaat)

s. hannele.peltonen@syopapotilaat.fi

Popa, Janita

Toiminnanohjaaja, Helsinki

p. 050-5458383
s. janita.popa@omakamu.fi

Puukko, Pekka

Toiminnanjohtaja

p. 050-5438383
s. pekka.puukko@omakamu.fi

Saloheimo, Mervi

projektipäällikkö

p. 044 5629805
s. mervi.saloheimo@autalasta.fi

Temisevä, Sanna

Toiminnanohjaaja, Espoo

p. 050-5428383
s. sanna.temiseva@omakamu.fi

Tervonen, Marjo Riitta

Erityisasiantuntija

p. 0505922802
s. marjoriitta.tervonen@soste.fi

Toivonen, Emmi

Järjestökoordinaattori (potilasverkostot, viestintä)

s. emmi.toivonen@syopapotilaat.fi

Tran Minh, Mirjami

Projektikoordinaattori, erityisasiantuntija (kansainvälinen yhteistyö)

s. mirjami.tranminh@syopapotilaat.fi

Turku, Jari

aluetyön suunnittelija (Tampere)

p. 0400 884 372
s. jari.turku@cp-liitto.fi

Vainio, Päivi

Toiminnanohjaaja, Lahti

p. 0447725019
s. paivi.vainio@omakamu.fi

Weckman, Laura

Toiminnanohjaaja

p. 0505458383
s. laura.weckman@omakamu.fi

Yrttiaho, Kaiju

Toiminnanjohtaja

p. +358 40 7252 028
s. kaiju.yrttiaho@eskot.org
Julkaistu | Yleinen

1.10.2020 klo 09:00 - 1.10.2020 klo 16:00

Vates-päivä

Koulutus/seminaari / Valtakunnallinen
15.4.2021 klo 09:00 - 16.4.2021 klo 17:00

Surukonferenssi 2021

Koulutus/seminaari / Pirkanmaa , Tampere

Asukastupa

kohtaamispaikka / Paulaharjuntie 22, Oulu, Suomi / Pohjois-Pohjanmaa , Oulu